Przedszkole nr 15 w Koszalinie

'Wszystkiego co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat'

Robert Fulghum.

Trudny wybór

Może za kilka miesięcy po raz pierwszy poślesz dziecko do przedszkola, a może chodzi tam już kolejny rok. Tak czy inaczej, pewnie czasami się zastanawiasz, czy to dobre miejsce dla twojego malucha. Chcielibyśmy ci pomóc w dokonaniu takiej oceny.

Czytaj

Nasze atuty

Wszystkich pracowników Przedszkola obowiązuje przestrzeganie "Procedury dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia dzieci podczas ich pobytu w przedszkolu."
Wysoko kwalifikowana kadra, która stale podnosi poziom swoich kwalifikacji
Ekologia
Jesteśmy przedszkolem o profilu ekologicznym.
Zaplecze
Dobrze wyposażone sale, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym

Dziecko też ma swoje prawa!

Prawa te wyznaczają miejsce dziecka w rodzinie, społeczeństwie i państwie, dają dziecku specjalne uprawnienia, które mają mu zapewnić odpowiednie warunki do życia i pełnego rozwoju jego osobowości oraz możliwości pozytywnej samorealizacji i współtworzenia losu..

Czytaj

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Dostrzegając potrzebę uświadomienia rodzicom zagrożeń XXI wieku opracowałam program profilaktyczno – edukacyjny, który pozwoli na uniknięcie wielu zagrożeń mogących przytrafić się w życiu codziennym przedszkolaka. Pomoże on wskazać dziecku właściwą drogę przygotowując je do życia w nowej rzeczywistości. Od ludzi dorosłych zależy, w jakim stopniu przygotują młode pokolenie do radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Ale tylko systematyczne i długotrwałe działania wyrobią u dziecka czujność i przyczynią się do uniknięcia przez dzieci przykrych zdarzeń i wypadków. Ważnym czynnikiem jest podjęcie działań już od najmłodszych lat. Dlatego już z dziećmi 3-letnimi rozpoczęłam realizację tego programu, włączając do współpracy rodziców oraz nawiązałam współpracę z pielęgniarką oraz Panią asp. szt. Jolantą Kabuła-Skulich z Komendy Miejskiej w Koszalinie przy ul. Krakusa i Wandy, które wspomagają mnie w realizacji tego programu. Mój program składa się z dwóch części:
1. Część teoretyczna i scenariusze zajęć;
2. Poradnik dla rodziców pt. „Jak ustrzec swoje dziecko?- przed wypadkami w domu i na ulicy, przed porwaniem, molestowaniem, utonięciem, pogryzieniem przez psa, niebezpiecznymi zabawkami”.
Jednym z zadań, nad jakim obecnie pracuje w grupie są niebezpieczne zabawki.
W pierwszej kolejności organizuję pogadanki z dziećmi o niebezpiecznych zabawkach, pokazuję je dzieciom a potem kieruję uwagę rodziców, na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawek. Kupując zabawkę należy brać pod uwagę wiele czynników.
Zabawka, która znalazła się w sklepie, nie musi być bezpieczna Kupując zabawkę należy brać pod uwagę wiele czynników związanych z bezpieczeństwem dziecka. Częstą przyczyną dramatów jest udławienie się małymi elementami z zabawki lub włożenie małych elementów do nosa. Zabawki mogą być tak głośne, że mogą uszkodzić narząd słuchu. Miewają też ostre krawędzie czy występy zagrażające oczom. Bardzo ważną rzeczą jest wielkość przedmiotu! Każda zabawka lub jej część, która mieści się w rurce, na jakiej nawinięty jest papier toaletowy stwarza zagrożenie. Dzieci łykają wszelkiego rodzaju guziki, sprzączki, dzwoneczki oderwane od zabawek, w wyniku, czego dławią się. Wiele dzieci też dusi się podczas zabawy torbami foliowymi. Niebezpieczne są także małe zabawki, które wyglądają, pachną lub smakują jak owoce, cukierki czy inne smakołyki. Dziecko myśląc, że zabawka nadaje się do jedzenia, z pewnością spróbuje je połknąć. Nie kupujmy zabawek pod presją dziecka i reklamy - bo ono chce! Jeżeli kupujemy zabawkę dziecku, to zastanówmy się, jakie korzyści ona przyniesie, czy rozwinie dziecko, czy sprowokuje do walki i agresji. PAMIĘTAJ!
- nie kupuj zabawek zbyt małych lub takich, które dają się rozłożyć na drobne części, mogące utkwić w tchawicy dziecka;
- zabawki, które wyglądają, smakują lub pachną jak jedzenie mogą być bardzo niebezpieczne;
- zabawki łamliwe lub o ostrych krawędziach stanowią dla dzieci poważne niebezpieczeństwo, miecz - zabawka lub plastikowa siekierka mogą być bezwzględnie niebezpieczne, chociaż miękkie potrafią skaleczyć;
- z dziecięcego pistoletu można trafić w oko;
- korkowce i inne hałaśliwe zabawki mogą trwale uszkodzić słuch dziecka;
- uważnie czytaj załączone do zabawek instrukcje;
- wystawianie dzieci na działanie związków ołowiu to jeden z największych problemów związanych z ochroną środowiska nawet małe jego ilości, na przykład w pokrywającym zabawkę lakierze, mogą wywołać zaburzenia w rozwoju i upośledzenie umysłowe;
- nie kupuj kredek i farb, które nie spełniają obowiązujących norm, malując dziecku zabawki, pokój czy meble zwróć uwagę czy używane przez farby nie zawierają związków ołowiu i czy odpowiadają normom;
- sprawdź czy zabawka spełnia warunki określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie bezpieczeństwa;
- nie wszystkie zabawki nadają się dla wszystkich dzieci; te przeznaczone dla starszych nie powinnyśmy kupować dla młodszych; zanim dokonacie zakupu zapoznajcie się z dołączoną do zabawki ulotką; zabawki przeznaczone dla starszych dzieci, młodszym mogą wyrządzić krzywdę; Pamiętaj o tym, jeżeli masz dzieci w różnym wieku! Młodsze lubią zazwyczaj sięgać po zabawki starszych. Ochrona dzieci przed niebezpiecznymi zabawkami to nasz wspólny obowiązek. Staranny ich dobór i właściwy nadzór przy zabawie to najlepszy sposób na uniknięcie wypadków; Porozmawiaj ze swoim dzieckiem jak należy bawić się zabawkami!

mgr Łucja TYRPA

Nasze osiągnięcia!

 • Zielony Certyfikat
   
 • Dnia 10 listopada 2009.r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczania Zielonych Certyfikatów I i II stopnia.

 • Czytaj

 • Zielona Flaga
   
 • "Zielona Flaga" to międzynarodowy tytuł, który nadawany jest placówkom oświatowym na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools.

 •  
 • Promotor Ekologii
   
 • WYRÓŻNIENIE dla Przedszkola nr 15 w Narodowym Konkursie Ekologicznym.

 • Czytaj

 • Młody Menager Środowiska
 • W roku szkolnym 2008/2009r. i 2009/2010r. Przedszkole brało udział w ogólnopolskim programie Młody Menager Środowiska 2.

 • Czytaj

Warto odwiedzić

 • Ptasia Gospoda

  Ptasia Gospoda

  W ramach ubiegania się o Zielony Certyfikat przystąpiliśmy do realizacji przedsięwzięcia pt: "Ptasia gospoda pod rokitnikiem".

  Ptasia Gospoda

 • Recykling

  Recykling

  W przedszkolu podejmowane są liczne inicjatywy o charakterze ekologicznym.

  Recykling

 • 1