Przedszkole nr 15 w Koszalinie

'Wszystkiego co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat'

Robert Fulghum.

Trudny wybór

Może za kilka miesięcy po raz pierwszy poślesz dziecko do przedszkola, a może chodzi tam już kolejny rok. Tak czy inaczej, pewnie czasami się zastanawiasz, czy to dobre miejsce dla twojego malucha. Chcielibyśmy ci pomóc w dokonaniu takiej oceny.

Czytaj

Nasze atuty

Wszystkich pracowników Przedszkola obowiązuje przestrzeganie "Procedury dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia dzieci podczas ich pobytu w przedszkolu."
Wysoko kwalifikowana kadra, która stale podnosi poziom swoich kwalifikacji
Ekologia
Jesteśmy przedszkolem o profilu ekologicznym.
Zaplecze
Dobrze wyposażone sale, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym

Dziecko też ma swoje prawa!

Prawa te wyznaczają miejsce dziecka w rodzinie, społeczeństwie i państwie, dają dziecku specjalne uprawnienia, które mają mu zapewnić odpowiednie warunki do życia i pełnego rozwoju jego osobowości oraz możliwości pozytywnej samorealizacji i współtworzenia losu..

Czytaj

GDY KOMPUTER STAJE SIĘ NIEBEZPIECZNY

Komputer w domu jest świetną pomocą w rozwoju dziecka, podłączony do niego Internet stwarza tysiące możliwości. Używając go dziecko uczy się i ćwiczy ważne dla niego umiejętności. Korzystanie z niewłaściwych stron i programów może zagrażać psychice dziecka.
Komputer staje się wygodnym pretekstem dla zapracowanych rodziców żeby nie zajmować się dzieckiem. Rodzice często uważają, że jeśli ich pociecha jest w domu i siedzi przed ekranem komputera, to nic złego się nie dzieje. Gorzej, jeśli przy komputerze spędza za dużo czasu. Taki sposób relaksu niesie za sobą różne zagrożenia. Zazwyczaj zaczyna się niewinnie od prostych gier zręcznościowych. Dla starszych dzieci kończy się - fascynacją Internetem. Niektóre dzieci komputer wciąga tak bardzo, że muszą szukać pomocy u psychologa. Uzależniają się najczęściej te dzieci, których rodzice zajęci robieniem kariery poświęcają im zbyt mało czasu. Kupując komputer, liczą na to, że maszyna wychowa za nich dziecko. Tymczasem komputer tak jak inna zdobycz techniki, potrafi być niebezpieczny.
Dziecko zagrożone uzależnieniem od komputera nie potrafi dozować sobie czasu spędzonego przed ekranem. Ma wtedy problemy z koncentracją uwagi, cierpi na bóle głowy i oczu. Częste zmiany obrazu, agresywna muzyka towarzysząca grom wprowadza dziecko w stan podniecenia.Dziecko ma tendencję do utożsamiania się z bohaterami gier komputerowych. Jeśli zbyt długo siedzi przed ekranem,może stracić rozeznanie, kim jest i w jakiej żyje rzeczywistości.
Pozostawiony sam z komputerem nie uczy się nawiązywania kontaktów z ludźmi i radzenia sobie w grupie. Taka sytuacja bardzo często prowadzi do uzależnienia od komputera. Nie musi tak być, gdyż komputer to naprawdę pożyteczny sprzęt trzeba tylko odpowiednio go używać.
Aby uchronić swoje dziecko przed nałogiem należy:

 • Zwracać baczną uwagę na programy używane przez dziecko. Przy ich kupowaniu szukać oznaczeń dotyczących wieku użytkownika.
 • Pamiętać o tym, że sam komputer nie jest niczym złym. To użytkownicy decydują czy korzystają z niego w sposób korzystny lub niekorzystny.
 • Konsekwentnie stosować zasadę; najpierw obowiązki potem komputer.
 • Bezwzględnie ograniczać czas spędzony przy komputerze w zależności od wieku dziecka.
 • Częściej zapraszać do domu koleżanki i kolegów. W towarzystwie trudniej popaść w nałóg.
 • Zawsze mieć czas na rozmowy z dzieckiem.

mgr Łucja Tyrpa

Nasze osiągnięcia!

 • Zielony Certyfikat
   
 • Dnia 10 listopada 2009.r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczania Zielonych Certyfikatów I i II stopnia.

 • Czytaj

 • Zielona Flaga
   
 • "Zielona Flaga" to międzynarodowy tytuł, który nadawany jest placówkom oświatowym na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools.

 •  
 • Promotor Ekologii
   
 • WYRÓŻNIENIE dla Przedszkola nr 15 w Narodowym Konkursie Ekologicznym.

 • Czytaj

 • Młody Menager Środowiska
 • W roku szkolnym 2008/2009r. i 2009/2010r. Przedszkole brało udział w ogólnopolskim programie Młody Menager Środowiska 2.

 • Czytaj

Warto odwiedzić

 • Ptasia Gospoda

  Ptasia Gospoda

  W ramach ubiegania się o Zielony Certyfikat przystąpiliśmy do realizacji przedsięwzięcia pt: "Ptasia gospoda pod rokitnikiem".

  Ptasia Gospoda

 • Recykling

  Recykling

  W przedszkolu podejmowane są liczne inicjatywy o charakterze ekologicznym.

  Recykling

 • 1