Przedszkole nr 15 w Koszalinie

'Wszystkiego co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat'

Robert Fulghum.

Trudny wybór

Może za kilka miesięcy po raz pierwszy poślesz dziecko do przedszkola, a może chodzi tam już kolejny rok. Tak czy inaczej, pewnie czasami się zastanawiasz, czy to dobre miejsce dla twojego malucha. Chcielibyśmy ci pomóc w dokonaniu takiej oceny.

Czytaj

Nasze atuty

Wszystkich pracowników Przedszkola obowiązuje przestrzeganie "Procedury dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia dzieci podczas ich pobytu w przedszkolu."
Wysoko kwalifikowana kadra, która stale podnosi poziom swoich kwalifikacji
Ekologia
Jesteśmy przedszkolem o profilu ekologicznym.
Zaplecze
Dobrze wyposażone sale, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym

Dziecko też ma swoje prawa!

Prawa te wyznaczają miejsce dziecka w rodzinie, społeczeństwie i państwie, dają dziecku specjalne uprawnienia, które mają mu zapewnić odpowiednie warunki do życia i pełnego rozwoju jego osobowości oraz możliwości pozytywnej samorealizacji i współtworzenia losu..

Czytaj

CZY MOJE DZIECKO JEST ZDOLNE ?
Opinię stwierdzającą czy dziecko jest zdolne uzyskuje się tylko w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Nowe rozporządzenie anulowało możliwość przesunięcia dziecka do klasy programowo wyższej, pozostawiło natomiast możliwość „przyspieszenia obowiązku szkolnego” np. zdolny 5 –latek może opuścić tzw. „zerówkę” jeżeli urodził się przed 31 sierpnia i uzyskał pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dziecko takie otrzyma z poradni dostosowany do jego potrzeb indywidualny tok lub program nauczania.

Z końcem semestru dzieci realizujące indywidualny tok lub program nauczania zdają egzaminy.

Talent jest to niezwykła, nieprzeciętna zdolność twórcza. Wybitne uzdolnienie do czegoś. Wszyscy musimy pamiętać, że każde dziecko ma w sobie potencjał twórczy. Zdolności nie zawsze muszą dotyczyć intelektu a np. mogą to być wysokie zdolności organizacyjne. Pamiętajmy również, że dziecko nie może być ze wszystkiego bardzo dobre.

Jak postępować, żeby nie przeszkodzić w rozwoju potencjału twórczego dzieci?

BARIERY TWÓRCZEGO MYŚLENIA

 1. Lęki i zahamowania, których źródłem jest przykre doświadczenie ( za każdym razem udzielajmy dziecku wyczerpującej odpowiedzi, dzieciom starszym dostarczajmy literaturę ).
 2. Nadmierny krytycyzm ( dzieci bojąc się np. ocen szkolnych nie są aktywne lub obawiają się opinii typu „ale opowiadasz bzdury” ).
 3. Nadmierna zależność od autorytetów ( jeżeli dziecko mówi, że np. mama ma inne zdanie na dany temat nie podważajmy tego, podejdźmy do sprawy w racjonalny sposób używając określenia „inne zdanie” ).
 4. Uległość wobec osób dominujących.
 5. Brak inicjatywy.
 6. Nieumiejętność zejścia z raz obranej drogi postępowania ( tradycje ).
 7. Trzymanie się sprawdzonych reguł i zasad ( nadmiar erudycji, duża książkowa wiedza ).
 8. Tłumienie w sobie ciekawości.
 9. Uleganie sugestiom większości.
 10. Niska odporność na krytykę.
 11. Brak odwagi cywilnej.
 12. Narzucanie sobie zbędnych ograniczeń.
 13. Lenistwo.

Unikajmy barier, bądźmy twórczy i pozwólmy rozwijać się naszym dzieciom. Pamiętajmy jednak, że tzw. „bezstresowe wychowanie” nie zwalnia nikogo z obowiązku przestrzegania pewnych norm społecznych.

Informacje zebrała na warsztatach metodycznych

„Trening twórczości dla dzieci”
Halina Pawłowska

Nasze osiągnięcia!

 • Zielony Certyfikat
   
 • Dnia 10 listopada 2009.r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczania Zielonych Certyfikatów I i II stopnia.

 • Czytaj

 • Zielona Flaga
   
 • "Zielona Flaga" to międzynarodowy tytuł, który nadawany jest placówkom oświatowym na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools.

 •  
 • Promotor Ekologii
   
 • WYRÓŻNIENIE dla Przedszkola nr 15 w Narodowym Konkursie Ekologicznym.

 • Czytaj

 • Młody Menager Środowiska
 • W roku szkolnym 2008/2009r. i 2009/2010r. Przedszkole brało udział w ogólnopolskim programie Młody Menager Środowiska 2.

 • Czytaj

Warto odwiedzić

 • Ptasia Gospoda

  Ptasia Gospoda

  W ramach ubiegania się o Zielony Certyfikat przystąpiliśmy do realizacji przedsięwzięcia pt: "Ptasia gospoda pod rokitnikiem".

  Ptasia Gospoda

 • Recykling

  Recykling

  W przedszkolu podejmowane są liczne inicjatywy o charakterze ekologicznym.

  Recykling

 • 1