Przedszkole nr 15 w Koszalinie

'Wszystkiego co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat'

Robert Fulghum.

Trudny wybór

Może za kilka miesięcy po raz pierwszy poślesz dziecko do przedszkola, a może chodzi tam już kolejny rok. Tak czy inaczej, pewnie czasami się zastanawiasz, czy to dobre miejsce dla twojego malucha. Chcielibyśmy ci pomóc w dokonaniu takiej oceny.

Czytaj

Nasze atuty

Wszystkich pracowników Przedszkola obowiązuje przestrzeganie "Procedury dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia dzieci podczas ich pobytu w przedszkolu."
Wysoko kwalifikowana kadra, która stale podnosi poziom swoich kwalifikacji
Ekologia
Jesteśmy przedszkolem o profilu ekologicznym.
Zaplecze
Dobrze wyposażone sale, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym

Dziecko też ma swoje prawa!

Prawa te wyznaczają miejsce dziecka w rodzinie, społeczeństwie i państwie, dają dziecku specjalne uprawnienia, które mają mu zapewnić odpowiednie warunki do życia i pełnego rozwoju jego osobowości oraz możliwości pozytywnej samorealizacji i współtworzenia losu..

Czytaj

Coraz trudniej jest żyć razem i wychowywać dzieci, coraz łatwiej jest się rozstawać nie dostrzegając dzieci. Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, w grupie przedszkolnej (ok. 25 dzieci) tylko jedno, dwoje dzieci musiało przejść w tak młodym wieku przez traumę rozwodu swoich rodziców. W ubiegłym roku szkolnym zdarzyło sie już niestety w jednej z grup tak, że co czwarte dziecko w momencie ukończenia przedszkola nie wychowywało się już w pełnej biologicznej rodzinie. Łatwość, z jaką niektórzy rodzice podejmują decyzję o rozwodzie jest przerażająca. Wojny, w jakie wciągają wtedy swoje kilkuletnie dzieci są brzydliwe. Jeżeli zdarzy się tak, że rodzic przychodzi i chce powiedzieć o tym co go spotkało, to najczęściej opowiada o sobie, swoim "potwornym" współmałżonku i gdzieś tam obserwującym sytuację domową dziecku. Mimo kłopotliwej sytuacji w jakiej stawia się wtedy nauczyciela, ma on jednak szansę opowiedzieć rodzicowi o ogromnej frustracji jaką obserwuje u dziecka, o jego lękach i hipotetycznych oczekiwaniach. Jest wtedy nadzieja, że uda się wspólnymi siłami wypracować zasady jakich trzeba dla dobra dziecka przestrzegać. Istnieje jednak jeszcze druga grupa rodziców, znoszących z godnością los jaki ich spotyka, lub udających, że w zasadzie nic sie nie dzieje. Ich dziecko, z którym przebywamy przecież przez kilka godzin dziennie, ma wtedy tylko nas - obce osoby, które odpowiadają na ich pytania, zaledwie łagodzą olbrzymie lęki, tłumaczą na ich sposób wszystkie niezrozumiałe zachowania dorosłych. Zdarza się niestety również tak, że nawet dzieci nie "krzyczą" o pomoc. Trzeba wtedy szukać odpowiedniego momentu, korzystać z każdej okazji aby dziecko uspakajać i czasem niby przypadkiem podpowiadać mu, że jesteśmy, że możemy go wysłuchać. Kilka lat temu, pewien czteroletni chłopiec przyniósł do przedszkola prezent od mamy, której coraz częściej nie było w domu. Tym prezentem był...kamień przywieziony z gór. Do końca pobytu w przedszkolu chłopiec ten już nigdy nic nie mówił o swoich rodzicach. Czasem wydaje nam się nietaktem wobec dzieci akurat przechodzących przez rozwód swoich rodziców np. czytanie bajki o szczęśliwych rodzinach, czasem trzeba nawet zrezygnować ze zorganizowania Dnia Mamy i Taty - żeby nie "posypywać solą" dziecięcych ran. A przecież mamy XXI wiek. Kto chce uzyskać pomoc to ją znajdzie - rozmowa np. z psychologiem nie powinna w dzisiejszych czasach stanowić tematu tabu. Jeżeli Wy dorośli, nie potraficie przyznać się do własnego cierpienia, poproście o pomoc dla dziecka. Nauczycielki w przedszkolu mogą przekazać Wam niezbędne adresy. Zajrzyjcie na strony internetowe - to też jest jakaś próba szukania wyjścia.Dowiecie się z nich, że np. dziecko przechodzi przez 5 nieuchronnych faz związanych z rozstaniem rodziców, a pojawiające się lub nasilające objawy astmy mogą być tzw. "niewypłakanym smutkiem". W internecie znajdziecie również strony, na których dzieci opisują własne przeżycia związane z rozwodem rodziców. Znajdźcie w sobie siłę, żeby zajrzeć do książek np. Jakub Jabłoński "Rozwód. Jak go przeżyć?", Wolfgang Jaede "Jak uchronić dziecko przed skutkami rozwodu", Phil Clavel "Ojciec po rozwodzie. Przeprogramowanie życia w rodzinie". Wasze dziecko nie musi być jeńcem w Waszej wojnie.

Halina Pawłowska

Nasze osiągnięcia!

 • Zielony Certyfikat
   
 • Dnia 10 listopada 2009.r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczania Zielonych Certyfikatów I i II stopnia.

 • Czytaj

 • Zielona Flaga
   
 • "Zielona Flaga" to międzynarodowy tytuł, który nadawany jest placówkom oświatowym na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools.

 •  
 • Promotor Ekologii
   
 • WYRÓŻNIENIE dla Przedszkola nr 15 w Narodowym Konkursie Ekologicznym.

 • Czytaj

 • Młody Menager Środowiska
 • W roku szkolnym 2008/2009r. i 2009/2010r. Przedszkole brało udział w ogólnopolskim programie Młody Menager Środowiska 2.

 • Czytaj

Warto odwiedzić

 • Ptasia Gospoda

  Ptasia Gospoda

  W ramach ubiegania się o Zielony Certyfikat przystąpiliśmy do realizacji przedsięwzięcia pt: "Ptasia gospoda pod rokitnikiem".

  Ptasia Gospoda

 • Recykling

  Recykling

  W przedszkolu podejmowane są liczne inicjatywy o charakterze ekologicznym.

  Recykling

 • 1