Przedszkole nr 15 w Koszalinie

'Wszystkiego co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat'

Robert Fulghum.

Trudny wybór

Może za kilka miesięcy po raz pierwszy poślesz dziecko do przedszkola, a może chodzi tam już kolejny rok. Tak czy inaczej, pewnie czasami się zastanawiasz, czy to dobre miejsce dla twojego malucha. Chcielibyśmy ci pomóc w dokonaniu takiej oceny.

Czytaj

Nasze atuty

Wszystkich pracowników Przedszkola obowiązuje przestrzeganie "Procedury dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia dzieci podczas ich pobytu w przedszkolu."
Wysoko kwalifikowana kadra, która stale podnosi poziom swoich kwalifikacji
Ekologia
Jesteśmy przedszkolem o profilu ekologicznym.
Zaplecze
Dobrze wyposażone sale, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym

Dziecko też ma swoje prawa!

Prawa te wyznaczają miejsce dziecka w rodzinie, społeczeństwie i państwie, dają dziecku specjalne uprawnienia, które mają mu zapewnić odpowiednie warunki do życia i pełnego rozwoju jego osobowości oraz możliwości pozytywnej samorealizacji i współtworzenia losu..

Czytaj

CZY RYSOWANIE I MALOWANIE MUSI BYĆ TRUDNE I BRUDNE?

I Gryzmoły i głowonogi

Do mniej więcej czwartego roku życia dziecko rysuje kreski, wijące się i krzyżujące się linie. Etap ten nazywany jest przez psychologów okresem bazgrot ( lub fazą przedfiguratywną ). To co dziecko narysowało, może być jeszcze wszystkim np. słońcem, jeżem, choinką. Nie obawiaj się zatem, że brak mu zdolności plastycznych. Nie strofuj także i nie zawstydzaj; ,,Nie potrafisz narysować choinki?r1; Okres bazgrot wkrótce minie.
Na rysunkach 3-latków zaczynają się pojawiać tzw. głowonogi czyli duże koła z licznymi odnóżami. Z czasem zamieniają się one w ludzi i zwierzęta.

II Rysowanie

Rysowanie jest doskonałym ćwiczeniem ręki, ogromnie ważnym dla rozwoju własnej koncepcji budowania kształtu na płaszczyźnie a następnie podjęcia trudnego zadania związanego z pisaniem liter.

By rysować dziecko musi wyważyć i dostosować energię różnych partii mięśni ramienia, przedramienia, nadgarstka, dłoni i palców.
Trzeba się jeszcze upewnić, czy dziecko poprawnie trzyma narzędzie do rysowania ( kredkę czy ołówek ).

Przyczyną niechęci dzieci do rysowania, malowania a później pisania jest często niewłaściwy sposób trzymania i stan narzędzia do rysowania, malowania czy pisania. Poprawnego trzymania narzędzia uczymy od samego początku zabaw malarskich i graficznych dziecka. Już trzylatki mogą osiągnąć dużą dojrzałość we właściwym trzymaniu i właściwym użyciu narzędzia do zabaw malarskich i graficznych.

Właściwe trzymanie wymaga objęcia trzema palcami ( kciukiem, palcem wskazującym i środkowym ) narzędzia w odległości ok. 1,5 cm od czubka i ułożenia go między kciukiem i palcem wskazującym. Tak trzymamy narzędzie w czasie rysowania i pisania. Malujemy trzymając pędzel w odległości 5-7 cm od końca.

Dzieci mają trudności z właściwym trzymaniem narzędzi do rysowania, malowania a następnie pisania, gdyż nie są informowane przez dorosłych o właściwym sposobie trzymania. Rodzice są niekiedy błędnie informowani, że w początkowym okresie dziecko może trzymać narzędzie do zabaw graficznych i malarskich zupełnie dowolnie. Niewłaściwy chwyt się utrwala, a potem dziecko męczy się w czasie działań graficzno-malarskich. Nakłanianie (przymuszanie) do działań pogłębia tylko niechęć. Zmuszane do wykonywania działań malarskich i graficznych nabywa nerwicy graficznej.

- Zbyt mocna kreska może oznaczać, że dziecko nie panuje nad naciskiem dłoni lub, że ma za dużo energii, której nie potrafi rozładować,

- Słabe, chaotyczne kreski mogą świadczyć o słabym napięciu mięśniowym; uniemożliwia ono rozwój umiejętności plastycznych. Należałoby często powtarzać zabawy w lepienie: masą solną, plasteliną, ciastoliną. Ugniatanie, rwanie papieru, zgniatanie gazet, lepienie ze śniegu, zabawy piaskiem- budowanie, przesypywanie. Organizować zabawy paluszkowe, dbać o prawidłowe trzymanie narzędzia pisarskiego. Zachęcać do budowania i konstruowania z małych klocków plastikowych np. lego.

III Przygotuj warsztat małego malarza

- Twój maluch powinien zawsze mieć dostęp do kredek, farb, węgla, kolorowej kredy, plasteliny a czasem ciastoliny lub masy solnej. Szczególne znaczenie dla wyrażania i odreagowywania uczuć ma malowanie całymi dłońmi. Pozwalaj na to jak najczęściej.Aby uniknąć artystycznego bałaganu:

- Przykryj stół lub podłogę folią lub ceratą (można też podłożyć gazety);

- Załóż małemu artyście stary podkoszulek r11; dzięki temu nie będziesz stresować dziecka ciągłym przypominaniem ,,Uważaj, bo się pobrudzisz!r1;

- Postaw w dogodnym miejscu wiaderko z wodą (miskę) oraz ściereczkę, by dziecko mogło w razie potrzeby umyć sobie ręce, nie chodząc po całym mieszkaniu i nie rozchlapując farby.

IV Propozycje ćwiczeń na usprawnianie ręki
http://www.przedszkole15.nsm.com.pl/readarticle.php?article_id=32

1. Ćwiczenia na rotację dłoni

- Stukanie i wybijanie rytmu częścią zewnętrzną i wewnętrzną dłoni,

- zabawa w dyrygenta,

- rysowanie kółek ruchem dośrodkowym i odśrodkowym; zakrywanie i odkrywanie małego przedmiotu położonego na stole,

- gra w ,,łapkir1;,

- pokazywanie na polecenie obrazków naklejonych na zewnętrzną i wewnętrzną część dłoni np., słońce i chmury,

- zamiatanie na szufelkę,

- nawijanie wełny na kłębek.

2. Ćwiczenia na różnicowanie palców

- Siłowanie się palcami z partnerem,

- oblizywanie na polecenie palców umoczonych w różnych smakach,

- zabawy paluszkowe,

- zabawy w plastelinie, masie solnej,

- przenoszenie palcami małych przedmiotów,

- toczenie małej piłki między palcami,

- sprawdzanie różnych faktur palcami (bez kontroli wzroku),

- zapinanie guzików, portfela nie patrząc na ręce

- pstrykanie kapsli,

- darcie papieru poszczególnymi palcami,

- ugniatanie gąbki poszczególnymi palcami,

- obieranie palcami ugotowanych jajek, ziemniaków,

- rysowanie palcem w kaszy,

- wystukiwanie rytmu poszczególnymi palcami,

- ściskanie poszczególnymi palcami piszczącej zabawki.

V Posługiwanie się nożyczkami

Należy zwrócić uwagę, w jaki sposób dziecko posługuje się nożyczkami oraz ruchy palców. Najczęściej dzieci posługują się kciukiem i palcem wskazującym, co utrudnia lub uniemożliwia ruchy, które zapewniłyby cięcie. Należy korygować, umiejscowić uchwyt nożyczek na kciuku i palcu środkowym, palec wskazujący wspomaga ruchy nożyczek w czasie cięcia. Będą to wielokrotne próby, zanim nastąpi prawidłowe cięcie różnorodnych materiałów. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka należy zapewnić nożyczki o zaokrąglonych końcówkach i dostosowane wielkością do dłoni dziecka.

Masa solna: 1 kg mąki, niecały kilogram soli, niecała szklanka oleju, dodać wody w miarę potrzeby - wyrobić ciasto o konsystencji ciasta pierogowego i masa gotowa.


Opracowała: Elżbieta Przysowa

Nasze osiągnięcia!

 • Zielony Certyfikat
   
 • Dnia 10 listopada 2009.r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczania Zielonych Certyfikatów I i II stopnia.

 • Czytaj

 • Zielona Flaga
   
 • "Zielona Flaga" to międzynarodowy tytuł, który nadawany jest placówkom oświatowym na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools.

 •  
 • Promotor Ekologii
   
 • WYRÓŻNIENIE dla Przedszkola nr 15 w Narodowym Konkursie Ekologicznym.

 • Czytaj

 • Młody Menager Środowiska
 • W roku szkolnym 2008/2009r. i 2009/2010r. Przedszkole brało udział w ogólnopolskim programie Młody Menager Środowiska 2.

 • Czytaj

Warto odwiedzić

 • Ptasia Gospoda

  Ptasia Gospoda

  W ramach ubiegania się o Zielony Certyfikat przystąpiliśmy do realizacji przedsięwzięcia pt: "Ptasia gospoda pod rokitnikiem".

  Ptasia Gospoda

 • Recykling

  Recykling

  W przedszkolu podejmowane są liczne inicjatywy o charakterze ekologicznym.

  Recykling

 • 1