Przedszkole nr 15 w Koszalinie

'Wszystkiego co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu - o tym jak żyć, co robić, jak postępować, współżyć z innymi, patrzeć, odczuwać, myśleć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat'

Robert Fulghum.

Trudny wybór

Może za kilka miesięcy po raz pierwszy poślesz dziecko do przedszkola, a może chodzi tam już kolejny rok. Tak czy inaczej, pewnie czasami się zastanawiasz, czy to dobre miejsce dla twojego malucha. Chcielibyśmy ci pomóc w dokonaniu takiej oceny.

Czytaj

Nasze atuty

Wszystkich pracowników Przedszkola obowiązuje przestrzeganie "Procedury dotyczącej bezpieczeństwa i zdrowia dzieci podczas ich pobytu w przedszkolu."
Wysoko kwalifikowana kadra, która stale podnosi poziom swoich kwalifikacji
Ekologia
Jesteśmy przedszkolem o profilu ekologicznym.
Zaplecze
Dobrze wyposażone sale, dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci w wieku przedszkolnym

Dziecko też ma swoje prawa!

Prawa te wyznaczają miejsce dziecka w rodzinie, społeczeństwie i państwie, dają dziecku specjalne uprawnienia, które mają mu zapewnić odpowiednie warunki do życia i pełnego rozwoju jego osobowości oraz możliwości pozytywnej samorealizacji i współtworzenia losu..

Czytaj

Grupy rówieśnicze występują zazwyczaj w małych grupach społecznych. Członków łączy więź społeczna i określony system wartości, stykają się ze sobą i oddziaływają na siebie przez kontakt osobisty.
Grupa dostarcza wzorców zachowania, zaspokaja potrzebę przynależności i aktywności, umożliwia występowanie procesu identyfikacji i adaptacji.
Grupa rówieśnicza jest więc źródłem tworzenia postaw i inicjatorem działania według własnych norm.
Uczestnictwo w grupie zaspokaja szereg istotnych potrzeb danego dziecka. Znajduje ono w grupie zrozumienie i pomoc, zyskuje możliwość nieskrępowanej wymiany myśli, odczuwa współdźwięczność emocjonalną z pozostałymi członkami grupy, pozbywa się uczucia osamotnienia. Uzyskując w grupie określone miejsce oraz określoną rolę do wypełnienia, członek grupy wydatnie wzmacnia swą równowagę.
Wreszcie wie, czego od kogo należy oczekiwać. W przypadku niepowodzenia może liczyć na poparcie. Znajduje w grupie dogodne punkty odniesienia dla samooceny. Ma możność uzyskania popularności realizując wartości obowiązujące w grupie.
Grupy zabawowe dzieci od trzech lat poczynając umożliwiają zaspokojenie bycia w zespole. Zwłaszcza wiek przedszkolny to okres, w którym charakterystyczną cechą dziecka jest nie tylko łatwość uczenia się nowych zachowań, ale również duża trwałość cech wówczas ukształtowanych w grupach rówieśniczych.
Każda faza rozwojowa posiada przypisane, specyficzne dla niej formy zachowania. Warunkiem progresywnych zmian w osobowości człowieka jest realizowanie określonych zadań rozwojowych. Zadania te w dziecięcych grupach dokonywane są podczas zabawy. Następuje tu podział ról i zadań według zainteresowań dzieci. We wzajemnych interakcjach dzieci naśladują dorosłych, uczą się postępowania i zachowań obowiązujących w świecie dorosłych.
Grupa rówieśnicza obok rodziny wywiera największy wpływ na zachowania i postawy swoich członków. Grupy rówieśnicze są zjawiskiem występującym we wszystkich fazach uspołeczniania dzieci i młodzieży, poczynając od wieku przedszkolnego, poprzez wiek szkoły podstawowej i średniej aż do fazy starszej adolescencji u młodzieży studiującej.


Na podstawie "Zarysu socjologii edukacji i zachowań społecznych" R. Woźniaka opracowała Elżbieta Przysowa

Nasze osiągnięcia!

 • Zielony Certyfikat
   
 • Dnia 10 listopada 2009.r. w Bibliotece Narodowej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczania Zielonych Certyfikatów I i II stopnia.

 • Czytaj

 • Zielona Flaga
   
 • "Zielona Flaga" to międzynarodowy tytuł, który nadawany jest placówkom oświatowym na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools.

 •  
 • Promotor Ekologii
   
 • WYRÓŻNIENIE dla Przedszkola nr 15 w Narodowym Konkursie Ekologicznym.

 • Czytaj

 • Młody Menager Środowiska
 • W roku szkolnym 2008/2009r. i 2009/2010r. Przedszkole brało udział w ogólnopolskim programie Młody Menager Środowiska 2.

 • Czytaj

Warto odwiedzić

 • Ptasia Gospoda

  Ptasia Gospoda

  W ramach ubiegania się o Zielony Certyfikat przystąpiliśmy do realizacji przedsięwzięcia pt: "Ptasia gospoda pod rokitnikiem".

  Ptasia Gospoda

 • Recykling

  Recykling

  W przedszkolu podejmowane są liczne inicjatywy o charakterze ekologicznym.

  Recykling

 • 1